Helikobakter Pilori

Helicobakter Pylori (HP) denen mide mikrobu mide kanserinin gelişmesinde etkili olmaktadır. Bu nedenle helicobacter pylori (HP) konusunu biraz açmalıyız. HP iyi olmayan hijyenik ortamlarda daha sık görülen ve fekal oral bulaşan yani atıkların suya bulaşması ve bulaşan su ve gıdaların alınmasıyla insana geçen ancak oral - oral yolla yani öpmek ve öpüşmek ile de insana geçebilen bir mikroptur. Belli bir alanda çok insanın yaşadığı ortamlarda örneğin kalabalık ailelerde daha sık görülmektedir.Gelişmiş olan ülkelerde ise daha az görülmektedir.

HP, Ülkemizde insanların % 75-80 inde görülmektedir. HP sıklığı batı toplumlarında %30, Afrika ülkelerinde ise %90 -95 seviyesindedir.

HP, Çomak şekilli ve bir ucunda kamçıları olan bir mikroptur ve bu kamçılar sayesinde midenin iç yüzeyine kolaylıkla yapışmakta ve burada midenin salgı yapan hücrelerinde harabiyete sebep olmakta ve bu şekilde midede gastrit- ülser ve kansere yol açabilmektedir. Bu mikrop bebeklik- çocukluk döneminde alınırsa daha etkili olmaktadır.